10 زبان برتر برنامه نویسی 2020

10 زبان برتر برنامه نویسی 2020

  در این مقاله می خواهیم 10 زبان قدرتمند دنیا رو معرفی کنیم. اما قبل از ان  می خواهم   به طور خلاصه وار تفاوت  یک طراح وب سایت با توسعه دهنده وب رو  براتون توضیح بدم .

طراح وب سایت  کسی است که  با استفاده از  زیان های  html، css،js،javascript و فتوشاپ و... به طراحی قالب سایت و زیبایی  ظاهری سایت می پردازد . 

  اما توسعه دهنده وب یا دولوپر   کسی است که باید به زبان های برنامه نویسی  استاندارد دنیا مسلط باشد و با کد نویسی ، یک طرح رو به وب سایتی  قوی  تبدیل کند .

و اما اصل مطلب ، چرا باید  در عصر  کنونی یه زبان برنامه نویسی یاد بگیریم ؟

 یه جمله خیلی معروف است که میگه اگه به  یه زبان برنامه نویسی تسلط داشته  باشی هر جای  این دنیا که باشی  فقیر نمیمونی! 

 1_ زبان اولی که میخواهم  دربارش حرف بزنیم  پایتون ( paython) است .

پایتون زبان قدرتمند ،منعطف و روانی است . این زبان  کاربردی و محبوب  حدود  29 سال است که  اختراع شده است .

 کاربرد پایتون در توسعه اینترنت و  وب ،کاربرد ها محاسباتی و علمی ،  طراحی اپلیکیشن های  کسب و کار، هک و تست نفوذ ، ساخت رابط گرافیکی ، ساخت بازی و...  می باشد. یادگیری این زبان بسیار اسان است .

2_جاوا  (java ) زبان شی گرایی  است که  24 سال پیش طراحی شده  است.

کاربرد جاوا در توسعه اپلیکیشن های اندروید، اپلیکیشن ها وب و بیگ دیتا می باشد . یادگیری این زبان هم اسان است .

3_ار( R)   پیدایش این زبان مربوط به 20 سال پیش است .

 زبان تجزیه  و تحلیل اماری  و جامع است   زبان برنامه نویسی  مایکروسافت ویندوز، لینوکس / گنو می باشد  یادگیری این زبان  دشوار  است .

4_جاوا اسکریپت (javascript )  جاوا اسکریپت  25 سال پیش طراحی شده و یادگیری اسانی دارد  کاربرد این  زبان در توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل و وب ، توسعه‌ی بازی‌ها و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های دسکتاپ  می باشد.

5_سوئیفت ( Swift )  سوئیفت زبان مخصوصی است که به منظور کار با فریمورک‌های Cocoa و Cocoa Touch برای ساخت تمام انواع اپلیکیشن‌های iOS طراحی شده است. این زبان 10 سال پیش طراحی شده است  و یادگیری ان اسان است .

6_سی پلاس پلاس  (++c )  این زبان هیچوقت قدیمی نمی شود  اما یادگیری این زبان دشوار است و برای  شروع  برنامه نویسی اصلا توصیه نمیشود!

طراحی این  زبان مربوط به 37 سال پیش است  .از زبان C++ به شکل گسترده‌ای در توسعه‌ی بازی‌ها ، محاسبات پیشرفته و کامپایلرهای گرافیکی استفاده می‌شود.

7_ سی شارپ   ( #c)   سی شارپ تقریبا ساختاری مشابه زبان C دارد به همین دلیل یادگیری ان  دشوار است کاربرد این زبان در  در توسعه‌ی اپلیکیشن‌های سازمانی چندسکویی و اپلیکیشن‌های وب می باشد.

8_  پی اچ پی  (php)   محبوب‌ترین زبان اسکریپت‌نویسی است. وردپرس و فیسبوک تماما با استفاده از PHP ساخته شده‌اند. هرگز بازار کار PHP با کمبود تقاضا مواجه نمی‌شود کاربرد این زبان در اپلیکیشن‌های وب، سیستم‌های مدیریت محتوا و اپلیکیشن‌های تجارت الکترونیک است . یادگیری این زبان اسان است . این زبان مربوط به 26 سال پیش است .

توسعه‌ی یک وبسایت از طریق PHP نسبت به دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی با سرعت کمتری انجام می‌شود.

 9_ اس کیو  ال  (sql)  این زبان مربوط به 41  سال پیش است و یادگیری اسانی دارد بدون در نظر گرفتن زبان یا پروفایلی که به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار انتخاب کرده‌اید باید با پایگاه داده و SQL آشنا باشید. پس شما چه  طراح سایت  باشید چه توسعه دهنده وب بهتر است  به  این زبان مسلط باشید.

 10 _ اخرین زبان لیست ما  گو  go است .  زبان GO جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی که در برنامه‌های کمکی کنسول، اپلیکیشن‌های GIU (رابط گرافیکی کاربری) و اپلیکیشن‌های وب استفاده می‌شود. این زبان 11 سال پیش طراحی شده و پیش بینی میشه زبان برنامه‌نویسی گوگل در آینده‌ی نزدیک باشد . یادگیری این زبان دشوار است .